терапія та навчання за допомогою коней

БАННЕР СПРАВА

Фото
Відгуки
Контакти

31.03.15

Дата: 31.03.15 ● Час: 11:30 ● Мітки: ,    Коментарів немає
Іпотерапія може приносити користь у різних сферах життєдіяльності людини: фізичній, емоційній, мотиваційній, пізнавальній і соціальній. Кожна людина з особливими потребами, яка страждає від якої-небудь хвороби чи розладу, в результаті іпотерапевтичних занять може винести специфічну для себе користь.

Зміст заняття: в кожному конкретному випадку складається індивідуальний план. Зміст і тривалість занять різна, напрям залежить від діагнозу і важкості захворювання. Ми забезпечуємо найвищий комфорт і створюємо безпечні умови під час занять, які проводимо на спеціально підготовлених доброзичливих і спокійних конях. Для кожного клієнта складається індивідуальна програма реабілітації. Заняття проводяться досвідченим інструктором; за необхідності, для страхування дитини залучаються помічники. Наші заняття проходять у формі рухливих ігор з використанням різного реквізиту. Це робить вправи, які ми виконуємо на коні, більш привабливими.
Лікувальний ефект зумовлений дією двох чинників – психогенного і біомеханічного. Комплексна дія їх на організм сприяє поліпшенню функціонування всіх його органів, тканин і систем.
    По суті іпотерапія є формою лікувальної фізкультури, в яких інструментами реабілітації є кінь, сам процес верхової їзди та фізичні вправи, які виконує пацієнт під час рухів верхи. За таких рухів до активної роботи залучаються всі групи м’язів, зв'язок, активується нейрогуморальна діяльність. Активна діяльність організму відбувається рефлекторно, оскільки, сидячи на коні, пацієнт інстинктивно прагне зберегти рівновагу, щоб уникнути падіння. Саме в такий спосіб залучаються до активної роботи як здорові, так і уражені м’язи.
    Дія верхової їзди і коня на пацієнта нині інтенсивно вивчається. Хоч цей метод реабілітації досить молодий, проте відомі вже багато які механізми його дії. Наприклад, завдяки тому, що температура коня вища за температуру людини на 1,5 С, рухи м’язів спини коня, який пересувається кроком, розігрівають і масажують спастичні м’язи ніг вершника, посилюючи прилив крові до них. Загалом верхова їзда посилює кровообіг в усьому організмі, поліпшує забезпечення мозку кров’ю. Однією із найцінніших якостей іпотерапії є невимушена імітація пацієнтом-вершником рухів людини, яка пересувається нормальним кроком. Оскільки тіло має свої компенсаторні механізми запам’ятовування набутого досвіду, це надзвичайно важливо для нерухомого хворого. Під час верхової їзди у вершника функціонують практично всі групи м’язів. Необхідність утримувати рівновагу на коні, який рухається і передає вершникові приблизно 100 – 110 рухів за хвилину, спонукає пацієнта синхронізувати роботу м’язів спини, тулуба, шиї, кінцівок, то напружуючи, то розслаблюючи їх. Як наслідок, до роботи залучаються навіть ті м’язи, які в людини мало функціонують, не будучи ураженими. Все це формує динамічний стереотип, який вершник з інвалідністю переносить із верхової їзди на повсякденне життя (В.А. Бєліков, 2001).  
    У людей з вадами психіки верхова їзда полегшує сприйняття реальності як у часі, так і в просторі. Аутизм у дітей лікують також з використанням коня як посередника із застосуванням безсловесної «мови жестів» для діалогу за дотримання тиші й дистанції між терапевтом і пацієнтом. Для людини із психічними розладами положення верхи на коні стає «виграшним» порівняно з положенням лікаря: «Я зверху – вони внизу». Верхова їзда потребує від хворого концентрації уваги й зусиль, усвідомлення своїх дій, вміння орієнтуватися у просторі. Отже, використання іпотерапії для реабілітації хворих з різними видами порушень розумового розвитку полегшує зняття в них загальмованості, зменшує почуття тривоги і побоювання, сприяє адаптації до реальності та досягненню самостійності у діях.

Вплив іпотерапії
1. Фізична сфера – підвищення загальної спроможності, нормалізація м’язового тонусу, формування правильної ходи, покращення координаційно-моторних навичок, рівноваги і почуття ритму, покращення орієнтації в просторі і схемі власного тіла, стимуляція і нормалізація глибокого і поверхневого чуття.
2. Емоційно-мотиваційна сфера – зростання почуття власної вартості, зменшення емоційних розладів.
3. Пізнавальна сфера – стимуляція сприйняття чуттєвих вражень; покращення зорової і слухової перцепції (сприйняття); стимуляція уваги, пам’яті, мислення, мови, набуття і розвиток нових вмінь.
4. Соціальна сфера – психосоціальна активізація, розвиток позитивних соціальних стосунків.

Форми іпотерапії
Фізіотерапія на коні – лікувальна гімнастика на коні, що рухається кроком, з метою покращення рухових навичок.
Психопедагогічна верхова їзда і вольтижування – комплекс психологічних і педагогічних дій вершника, які здійснюються з метою покращення інтелектуального, емоційного, фізичного стану та пізнавальної активності.
Терапія спілкуванням з конем – терапія з метою налагодження контакту пацієнта з твариною, з оточуючим середовищем, а також з іншими людьми; її сутністю є налагодження і реалізація контакту пацієнта з конем, створення терапевтичної ситуації, а не сама посадка на коня.
Крім того, виділяють верхову їзду для людей з інвалідністю (рекреаційну і спортивну), яка не становить частину іпотерапії, але тісно з нею пов’язана і може чинити терапевтичний ефект.

Показання: порушення постави, сколіоз 1-2 ступеня, ДЦП: спастична, геміпаретична, атонічно-астатична, гіперкінетична форми, неврози, остеохондрози, гіпертонічна хвороба 1 и 2 стадії, початок артрозу у реберно-хребцевих суглобах, грижі (якщо не турбують клінічні ознаки), атаксія, афазія, аутизм, гідроцефалія, затримка психічного розвитку, втрата зору, захворювання крові (лейкемія, гемофілія), менінгоцеле, муковесцидоз, відсутність кінцівок, полімієліт, синдром Дауна, розсіяний склероз, втрата слуху, розумова відсталість легкого та помірного ступенів, епілепсія при нечастих нападах.

Протипоказання: серцево-судинні захворювання (аритмія), повна атріовентрикулярна блокада 4 ступеня, сколіоз, остеохондроз, інші деформації хребта у гострих стадіях, а також 3-4 ступеня тяжкості, вивихи, підвивихи, нестабільність тазостегнових суглобів, хребців, некеровані порушення інтелекту, гострі і хронічні запальні захворювання нервової системи, гіпертонічна хвороба 3 ступеня, остеопороз, епілептиформні синдроми, пароксизмальні стани нез’ясованого ґенезу, наявність епілептичної активності і неспецифічної пароксизмальної активності на електроенцефалограмі, некомпенсована ендокринна патологія, цукровий діабет. В тому числі в стадії неповної й (або) нестійкої компенсації, ожиріння 3 ступеня, міопія високого ступеня, міастенія і міастенічні синдроми, гострі й хронічні запальні захворювання очей, а також некомпенсована і частково компенсована глаукома, запальні захворювання м’яких тканин і контагіозні шкірні захворювання, гостра інфекційна патологія.

0 коммент.:

Опублікувати коментар

Повідомлення проходять премодерацію.